امروز: پنجشنبه 16 آذر 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

پاورپوینت استفاده از عدد در معماری

پاورپوینت استفاده از عدد در معماری دسته: علوم انسانی
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 2510 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 65

پاورپوینت استفاده از عدد در معماری

قیمت فایل فقط 13,650 تومان

خرید

پاورپوینت استفاده از عدد در معماری

شامل 65 اسلاید درقالب پاورپوینت و قابل ویرایش

فهرست برخی از مطالب:

رابطه انسان با اعداد

از کجا شروع می شود؟ رابطه انسان با اعداد

و... .

بخشی از متن فایل پاورپوینت:

رابطه انسان با اعداد ...........

بیشتر سنت‌ها و فرهنگ‌ها اعداد و اشکال از تقدس و گاهی شومی و همچنین کارکردهای خاصی برخوردار بوده اند كه تا امروز هم از اهمیت آن‌ها کاسته نشده است.
فیثاغورث و یارانش اعتقاد داشتند که همه نمودهای جهان، چه زمینی و چه آسمانی بازتابی از اعداد هستند. ازنظر افلاطون اعداد مظهر هماهنگی عالمند و از نظر ارسطو، عدد منشأ و جوهر همه چیز است. در فلسفه یونانی اعداد فرد مذکر و اعداد زوج مؤنثند و این یعنی اینکه اعداد جنسیت دارند. یا به عبارتی آن‌ها را دارای شعور فرض می‌کردند. از زبان فیلولائس که از شاگردان بزرگ فیثاغورث بوده، بیان شده است:« هر چیز که بتوان آن را شناخت، عدد دارد، زیرا ممکن نیست

که بتوان بدون عدد چیزی را درک کرد یا شناخت

بحث دیگر درباره عدد، اعتقاد به مبارکی یا نحس آن‌هاست.تقدس و ارزش اعتقادی اعداد در نزد ملل مختلف یا در زمان‌های مختلف، متفاوت بوده است. مثلاً مسیحیان عدد چهار و هفت را مقدس می‌شمرده اند. بابلی‌ها و ایرانی‌ها، شصت و مضارب شصت را ترجیح می‌داده‌اند.
ما در این مقاله سعی داریم که اعداد و اشکال را از لحاظ اسطوره ای و

پیشینه ای بررسی نمائیم

•استفاده از عدد پی در معماری پارسه

مهندسان هخامنشی راز استفاده از عدد پی (3.14) 2500 سال پیش كشف كرده بودند . انها در ساخت سازه های سنگی و ستونهای مجموعه تخت جمشید كه دارای اشكال مخروطی است ازاین عدد استفاده می كردند .عدد پی (3.14) در علم ریاضیات از مجموعه اعداد طبیعی محسوب می شود . این عدد از تقسیم محیط دایره بر قطر ان بدست می اید . كشف عدد پی جزو مهمترین كشفیات در ریاضیات است . كارشناسان ریاضی هنوز نتوانسته اند زمان مشخصی برای شروع استفاده از این عد را پیش بینی كنند . عده ی زیادی مصریان وعده ای هم یونانیان باستان را كاشف این عدد می دانستند اما بررسی های جدید نشان می دهد كه هخامنشیان نیز با این آشنایی بودند .

عبد العظیم شاه كرمی متخصص سازه ژئوفیزیك و مسئول بررسی های مهندسی در مجموعه تخت جمشید در این باره گفت : بررسی های كارشناسی كه روی سازه های تخت جمشید به ویژه روی ستون های تخت جمشید و اشكال مخروطی انجام گرفته نشان می دهد هخامنشیان 2500 سال پیش از دانشمندان ریاضی دان استفاده می كردند كه به خوبی با ریاضیات محض و مهندسی آشنا بودند . انها برای ساخت حجم های مخروطی راز عدد پی را شناسایی كرده بودند .

دقت و ظرافت در ساخت ستون های دایره ای تخت جمشید نشان می دهد كه مهندسان این سازه عد پی را تا چندین رقم اعشار حماسبه كرده بودند . شاه كرمی در این باره گفته : مهندسان هخامنشی ابتدا مقاطع دایره ای را به چندین بخش مساوی تقسیم می كردند سپس در داخل هر قسمت تقسیم شده هلالی معكوس را رسم می كردند . این كار انها را قادر می ساخت كه مقاطع بسیار دقیق ستون های دایره ای را بدست آورند . محاسبات اخیر مهندسان سازه تخت جمشید را در محاسبه ارتفاع ستون ها و نحوه ی ساخت انها و فشاری كه باید ستون ها تحمل كنند و توزیع تنش در مقاطع ستون ها یاری می كرد . این مهندسان برای بدست آوردن مقاطع دقیق ستون ها مجبور بودند عد پی را تا چند رقم اعشارمحاسبه كنند.

هم اكنون دانشمندان در بزرگترین مركز علمی و مهندسی جهان چون ناسا برای ساخت فضا پیماها و استفاده از اشكال مخروطی توانسته اند عدد پی را تا چند صد رقم اعشار حساب كنند. بر اساس متون تاریخ و ریاضیات نخستین كسی كه توانست به طور دقیق عدد پی را محاسبه كند غیاث الدین محمد كاشانی بود . این دانشمند اسلامی توانست عدد پی را تا چند رقم اعشارمحاسبه كند . پس از او دانشمندانی چون پاسكال به محاسبه دقیق تر این عدد پرداختند . هم اكنون دانشمندان با استفاده از رایانه های بسیار پیشرفته به محاسبه این عدد می پردازند .

شاه كرمی با اشاره به این موضوع كه در بخش های مختلف سازه تخت جمشید مقاطع مخروطی دایره ‘ بیضی و سهمی دیده می شوند ‘گفت بدست اوردن مساحت ‘محیط و ساخت سازه هایی با این اشكال هندسی بدن شناخت راز عدد پی وطرز استفاده از آن غیره ممكن است .

داریوش هخامنشی بنیان گذار تخت جمشید در سال 521 پیش از میلاد دستور ساخت تخت جمشید را می دهد و تا سال 486 پیش از میلاد بسیاری از بنا های تخت جمشید را طرح ریزی و بنیان گذاری می كند . این مجموعه باستانی شامل حصارها ‘ كاخ ها ‘ بخش های خدماتی و مسكونی و نظام های مختلف آبرسانی و بخش های مختلف دیگری است . مجموعه تخت جمشید مهمترین پایتخت مقاومت هخامنشی در استان فارس و در نزدیكی شهر مرودشت جای گرفته است .

عدد طلائی

 عددیست ، تقریباَ مساوی 1.618 ، که خواص جالب بسیاری دارد ، و بعلت تکرار زیاد آن در هندسه ، توسط ریاضیدانان کهن مطالعه شده است . اشکال تعریف شده با نسبت طلائی ، از نظر زیبائی شناسی در فرهنگهای غربی دلپذیر شناخته شده، چون بازتابنده خاصیتی بین تقارن و عدم تقارن است.

دنیای اعداد بسیار زیباست و شما می توانید در آن شگفتیهای بسیاری را بیابید. در میان اعداد برخی از آنها اهمیت فوق العاده ای دارند، یکی از این اعداد که سابقه آشنایی بشر با آن به هزاران سال پیش از میلاد میرسد عددی است بنام "نسبت طلایی" یا Golden Ratio. این نسبت هنوز هم بارها در هنر و طراحی استفاده می شود . نسبت طلائی به نامهای برش طلائی ، عدد طلائی ، نسبت الهی نیز شناخته می شود و معمولاَ با حرف یونانی ، مشخص می شود.

•عدد طلائی و طبیعت

نمونه های زیادی از نسبت طلائی در طبیعت یافت میشود. که بعضی از آنها را بیان میکنیم

در طول بدن دلفین نمونه هایی از نسبت طلائی وجود دارد.ابعاد بال پشتی (رنگ زرد و سبز)از نسبت طلائی تبعیت میکند.در ضخامت دم دلفین نیز این نسبت دیده میشود

عدد طلائی از دیدگاه کپلر

کپلر Johannes Kepler 1571-1630 منجم معروف نیز علاقه بسیاری به نسبت طلایی داشت بگونه ای که در یکی از کتابهای خود اینگونه نوشت : "هندسه دارای دو گنج بسیار با اهمیت می باشد که یکی از آنها قضیه فیثاغورث و دومی رابطه تقسیم یک پاره خط با نسبت طلایی می باشد. اولین گنج را می توان به طلا و دومی را به جواهر تشبیه کرد".

تحقیقاتی که کپلر راجع به مثلثی که اضلاع آن به نسبت اضلاع مثلث مصری باشد به حدی بود که امروزه این مثلث به مثلث کپلر نیز معروف می باشد.همچنین کپلر پی به روابط بسیار زیبایی میان اجرام آسمانی و این نسبت طلایی پیدا کرد.

و...

قیمت فایل فقط 13,650 تومان

خرید

برچسب ها : پاورپوینت استفاده از عدد در معماری

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر